Galatasaray

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek müjdeyi verdi ! 2 milyar TL gelir

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, mali bağımsızlığa kavuşturarak kulübün gelecek 25-30 yılını dizayn edecek gelir sağlayacaklarını söyledi.

Dün Divan Kurulu Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulunan Özbek, Florya Metin Oktay Tesisleri’nin bulunduğu arazi ile ilgili beklentilerini dile getirdi: Florya projesi çok önemli.

En önemlisi TBB borçlarımızı ödeyeceğiz. Florya projesinin yapılmasıyla mali bağımsızlığı sağlamış olacağız. Florya’da 97 bin metrekareye kadar satılabilecek alan çıkıyor.

Ortaya çıkacak fon, Galatasaray’ın borcunu ödedikten sonra 25-30 senesini dizayn etme imkanı sağlayacak.

AĞUSTOS’TA TAŞINACAĞIZ
Kemerburgaz’daki projesiyle ilgili de bilgi veren Galatasaray Başkanı, ” Kemerburgaz’da yaklaşık 130 dönümlük bir arazi var. Çalışmalarımıza başladık.

Bu yıl ağustos-eylül gibi Florya’daki yerleşkeyi oraya taşıyacağız. G.Saray’ın artık kendisine yakışır tesislere kavuşması gerek. Florya, bizim ismimize yakışmıyor.

30-40 sene önce gözdeydi ama aradan geçen zamanda hiçbir gelişme göstermedi. Bugün G.Saray’a yakışır, futbolcuların yeteri kadar idman yapacağı sahaların olduğu tesisin inşaatına başladık. Amacımız, sezon sonuna yetiştirmek ve Florya’dan taşınmak” diye konuştu.

RİVA DEĞER KAZANDI
Riva projesinin değer kazandığını kaydeden Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Riva projesi, yaşanan deprem felaketinden sonra cazip bir hal aldı. Şu anda Riva’da çok büyük bir talep var.

Bize ait 135-140 tane villa var. Hasılat paylaşımından sorumlu olduğumuz için maliyet artışları bizi ilgilendirmiyor. Kaça satıldığına bağlı olarak 140 villadan kasamıza girecek 2 milyar liranın üzerinde bir gelirimiz olacak. Zamana bağlı olarak bu meblağ yukarılara tırmanabilir tabii ki” ifadelerini kullandı.

İKİ SENEMİZ VAR
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Nef Stadı yanında yapacakları projeyi ilk kez duyurdu: Stadımızın yanında Vadistanbul’a doğru inen 62 dönümlük bir arazi var. Bu araziyi GSGM’den 49 yıllığına üst kullanım hakkını kiraladık. Bu proje çalışmalarının 2 sene içinde kamuya sunulması ve ruhsatının alınması lazım. Bu proje, tıpkı Kemerburgaz gibi Galatasaray’ın geleceğinde altın harflerle yerini alacak.

Burada hem amatör sporlara hem salon sporlarına hem de yüzmeye hizmet edecek bir kompleks yapacağız.” Büyükçekmece’deki araziyle ilgili de çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

250 konut yapacağız
Divan’da 6 Şubat’ta 11 ili etkileyen depremlerle ilgili yürüttükleri yardım çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek başlayan Özbek, “Ülkemizin yaşadığı deprem felaketinin üzerinden 40 gün geçti. Milletimizin başı sağ olsun. Kulübümüz, depremin ilk anından itibaren hızlı bir şekilde aksiyon alıp çalışmalara başladı.

Deprem bölgesindeki insanların kalıcı konuta ihtiyacı olduğun tespit ettik ve bu amaçla 250 kalıcı konut ve 10 tane de hafif çelikten okul için tüm gücümüzü ortaya koyacağız” dedi.

Ruhsatını alacağız
Özbek, Galatasaray Adası ile ilgili, “Ada, 1957 yılında G.Saray’a kazandırılmış. Bugüne kadar herhangi bir plan ve imar çalışması yapılmamış. Her şey akışına bırakılmış ve sonuçta başımıza neler geldiğini herkes biliyor.

Önce adayı hizmetinize kısmen açtık. Eş zamanlı olarak da adanın imar planları üzerinde çalışmaya başladık. Yaklaşık 1 hafta sonra ruhsatlı, Uzun yıllar hizmet edecek bir konuma getireceğiz” diye konuştu.

2022 yılı zararı 311 milyon TL
Galatasaray Kulübü, 2022 yılını 311 milyon lira zararla kapattı. Yönetim adına bilgi veren Levent Yaz, kulübün 2022 yılında 1 milyar 14 milyon lira zarar ettiğini ancak Mecidiyeköy projesi gelirinin etkisiyle zararın 311 milyon liraya gerilediğini dile getirdi.

Galatasaray Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çirkin’in yaptığı sunumda ise sarı-kırmızılı kulübün toplam yükümlülüklerinin 5 milyar 818 milyon 247 bin lira olduğu belirtildi.

ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ
Projelerle ilgili gelen eleştirilere yanıt veren Başkan Dursun Özbek, “Futbolu bıraktık, gayrimenkulle uğraşıyoruz’ diyorlar. Yani futbolda şampiyonluğa gidiyoruz. Neresini bırakmışız?” diyerek serzenişte bulundu.

1.5 MILYAR LİRA!
Rezidans olarak satışa sunulan Mecidiyeköy projesinin önemine değinen Başkan Dursun Özbek, “Mecidiyeköy projesinde 186 tane rezidans var. Yaklaşık 3 veya 4 ticari alan var. Bu alanlar çok kıymetli.

Yaptığımız lansman ile projenin yüzde 70’e yakın kısmını sattık. Mecidiyeköy, çıkış noktamızın başladığı yer ve yaklaşık 1.5 milyar lira getirisi olabilecek bir proje” açıklamasını yaptı.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button