Fenerbahçe

Spor yazarları Alanyaspor – Fenerbahçe maçını değerlendirdi

SAKİN VE SABIRLI – GÜRCAN BİLİÇ

Beşinci dakikada gelen Alanya golü ile Fenerbahçe için zor olan maç, daha da zor hale geldi. 74’e 26 topla oynama oranı ile biten ilk yarıda, Ersun Yanal’ın maçı kitleme formülünün üstüne, tempoyu düşürme, yatanın yerden kalkmaması hamleleri de geldi.

10 dakika uzadı devre. Skora sadece duran toplarla yaklaşabilmişti Fenerbahçe… Jesus üç oyuncu birden değiştirdi ikinci yarıya başlarken. Osterwolde’nin sakatlanmasıyla, dört değişiklik hakkı gitti.

Sevilla maçının yorgunluğunun üstünde, hiç acele etmeden sahayı paslarla dolaştılar. Topun peşine düşen Alanyaspor’da yavaş yavaş pozisyon yanlışları da gelmeye başladı. Yine de duvar penaltı ile yıkıldı.

İkinci golü de getiren baskıda titreyen ayakların hatasından çıkan penaltı oldu. Emre Mor’un müthiş golü ile birlikte sabrının ve sakinliğinin karşılığını aldı Fenerbahçe…

Galatasaray’ın yenildiği bir haftada sadece matematiği değil, camia sinerjisini de etkileyecek bir galibiyet aldılar. Uzun süre sonra Jesus’un her hamlesinin oyunun şeklini değiştirdiği, skoru etkilediğini de gördük.

Emre Mor’un Valencia’yı kaleciyle karşı karşıya bırakması, Osayi’nin aldığı penaltı, Zajc’ın orta sahaya getirdiği enerji ile tempo arttı. Hakem Mete Kalkavan oynatmaya çalışıyor. Ama bu duygusu içinde bariz faulleri kaçırdı.

İlk yarıda Valencia’yı çeken Furkan’a kart göstermemesi, ya da Jesus’un atılmaya kadar götüren Ferdi’ye yapılan hareketi atlaması anlaşılmaz. İkinci penaltıyı VAR’dan vermesi de bu tecrübe ile yan yana gelmemeliydi.

Bu maçın Fenerbahçe adına başka mesajları da var. Geriden gelip kazanırken, büyük takım refleksini de ortaya koydular.

Sevilla eşleşmesi iyi bitmedi ama takımın özgüvenini çok yukarı taşımış. Artık kırılma anlarını oynamayı öğrendiler.

KARTLAR YENİDEN – EMRE BOL

Hem hakem Mete Kalkavan’ın hem de Jesus’un hatalarıyla dolu bir ilk yarı izledik. Fenerbahçe adına rezalet bir 45 dakikaydı! Mete Kalkavan Furkan’a en az 3 sarı kart çıkarmalıydı. Osayi’nin pozisyonuna ise kırmızı çıksa kimse bir şey diyemezdi.

Amaaa Rossi’nin ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünün ofsayt olup olmadığını anlayamadık. Orta saha kamerasından ofsayt çizgisi çekildi ki; kimin önde kimin arkada olduğunu görmek imkansız! Umarım MHK Başkanı Lale Orta yayıncı kuruluşta gösterilmeyen görüntüyü yayınlatır!

Jesus Sevilla maçının aksine yine kendi kafasına göre bir 11 çıkardı sahaya… Samet’in yanına Serdar Aziz’in olması gerekirken Gustavo tercihi bence anlamsızdı. Pedro ise bildiğiniz hayalet gibiydi. Varlığı yokluğu belli değildi.

Belki de sezonun en önemli maçını Jesus yüzünden korka korka izledik. Bazen Portekizlinin kendisini kovdurmak istediğini düşünüyorum. Bu galibiyetle ligde kartlar yeniden karılacak. Hakemlere rağmen halen şampiyon olunabilir.

Emre Mor geldiğinden bu yana en iyi maçlarından birini oynadı. Artık bu saatten sonra her oyuncunun elini taşın altına koyması lazım. Sadece birkaç oyuncuyla şampiyonluk gelmez.

Zira karşısında sadece rakipler değil hakemler de var. Hakemleri yenmek zor ama büyük oyunu bozmak için çok çalışmak gerek.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button