Fenerbahçe

Spor yazarları Başakşehir – Fenerbahçe maçını değerlendirdi

GÜRCAN BİLİÇ – DELDİ GEÇTİ

Hani; “anlatılmaz, yaşanır” derler ya, işte böyle bir maç yaşandı. 2011’de nefes nefese geçen sezonda da, puanı “Aslan”ın midesinden çıkarmışlardı. Buca’dan 3-0 yenikken, Gaziantep’de uzatmalarda Andre Santos ile sarılmışlardı yarışa…

Temposu düşük maçta, Başakşehir’in ördüğü duvara çarparak aradılar golü. Arda Güler’i ön tarafta istedi Jesus, İrfan Can Kahveci’den vazgeçmek istemedi. Ama öyle bir 45 dakika geçti ki; takımın tümü “sarsak” olmayı seçti.

Samet’in ayağındaki topu Alexis’in ayağına vermesi bir yana, Oosterwolde nerede duracağını bilemez haldeydi. Genç Arda’ya öyle bir baskı geldi ki, ne yüzünü dönebildi, ne de oyuna katkı sağladı. Rossi sürekli zorlayıp, top kaybetti.

Dört gün önce pas hatası yoktu Ankaragücü karşısında. Jesus doğru hamleler yaptı. Ama galibiyeti getiren “kahramanlık ruhu” aslında. İrfan Can komutaya geçti, Valencia Serdar Dursun’un gelmesiyle kenara açıldı, topla yüzü dönük buluşmaya başladı. İki golün de içinde vardı.

Sezonun “hayal kırıklığı” olmaya ilk aday Pedro’nun hırsını da gördük. Ustalık, inat; ne derseniz deyin, iki golde de o defans duvarını deldi. 89’da ikincilik mücadelesi yapıyordu takımı. 94’te “Biz buradayız, vazgeçmeyiz” dediler.

Geriden gelip, son saniyelerde kazanılan üç maç var. Son ana kadar sakin oynayan, topu doğru yere getirmek için uğraşan sistemleri var. Her şeyden öte “kahramanları” var artık Fenerbahçe’nin. Saygıyı hak eden, taraftarının sevgisine sarılması gereken bir takım oldular. Bakalım “Bayram” kime, ne getirecek?

EMRE BOL – HADİ BAKALIM

Rossi pozisyonu bulduğunda atamaz, Samet ise saçma bir pas verip gol yenilmesine neden olur. Bu durum esasında futbolun altın kuralını gösteriyor bizlere… “İyi futbol iyi oyuncularla oynanır.” Sen oyuncu bu hatayı nasıl yaptı diye kendine sorarken; aslında oyuncunun ‘kapasitesi’ budur! Düşük kaliteli bir futbolcu grubuyla gideceğin nokta bellidir.

Halen takımını tanımayıp tuhaf kadroları sahaya süren Jesus’la önümüzdeki sene devam etmek yönetimin en büyük yanlışı olur. İrfancan’ı ve çok şeyler beklediğimiz Arda’yı yine uygun olmayan bölgelerde oynattı Jesus! Sizce ne yapmaya çalışıyor? Vallahi ben anlamadım! Bu kadar saçmalaması inanın normal değil.

Başakşehir takımının 10 kişi kalmasıyla sarı- lacivertliler oyunu rakip kaleye yıktı. Ama şuna emin olun; Başakşehir eksik kaldıktan sonra takımın başında kim olursa olsun avantajlıydı! Bu maçı bir geri dönüş hikayesi olarak değerlendirmek saçmalığın ağababasıdır!

Sahada herkes yerli yerinde, 11’e 11 iken Jesuslu Fenerbahçe’nin kazanması çok zordu. Başakşehire verilen kartlar doğru, Jesus’un taktiği yanlıştı. Hem takımdaki oyuncuların kalitesine hem de Jesus’a baktığım zaman inanın umudumu yitiriyorum. Lakin öyle de böyle de yarış devam ediyor. Bakalım gelecek günler bize neler gösterecek?

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button