Fenerbahçe

Spor yazarları Fenerbahçe – Ankaragücü maçını değerlendirdi

NEREYE KADAR! – EMRE BOL

Bu sezon Fenerbahçe hiçbir kupa kazanmasa dahi Arda her şeye bedel. Dün gece öyle bir Arda Güler performansı izledik ki gözlerimizin pası silindi. Ahh ah! Sezon başından beri söylüyoruz sürekli oynaması gerektiğini…

A.Gücü karşısında neredeyse bütün atakları yönlendiren, oyun kurgusunu belirleyen, attığı şutlarla rakip kaleyi tehdit eden yegane isimdi. Fenerbahçe taraftarından rica ediyorum; Arda’ya kimse yeni Alex filan demesin.

O Fenerbahçe’nin biricik Ardası olacak. Şahsına münhasır… Arda oynadı oynamasına ama yanındakilere ne demeli? Takımda onun kalitesinde, onu anlayan futbolcu yok! Hal böyle olunca ne yaparsan yap ne kadar çırpınırsan çırpın sonuç değişmiyor.

İkinci yarı sürekli eleştirilen İrfancan gerçekten büyük oynadı. Geriye düşülen karşılaşmada 2 İrfancan’ın katkısı büyüktü. Kaleci olanı güven verdi diğeri ise özellikle hücum hattında çok çalıştı. Şampiyonluk yarışı öyle ya da böyle devam ediyor. Ama bu oyunla nereye gidilir kestiremiyorum.

NET PENALTI – ERMAN TOROĞLU

İlk 45 dakika Fenerbahçe istekli, iyi pres yapıyor, Ankaragücü de Fenerbahçe’nin bu presine alan savunmasıyla cevap veriyordu. Ama şu bir gerçek, ilk yarı Arda müthiş oynuyor top ayağına gelince bütün takımı adeta tek başına oynatıyor. Yani bir orkestra şefi gibi.

Ama ikinci yarı ne zaman yoruluyor o zaman Fenerbahçe de oyundan düşüyor. Ev sahibi, oyundan düştükçe bu sefer Ankaragücü rakibin üzerine gidiyor ve tehlikeli olmaya başlıyor. Orta sahayı iyi kapatıyor ve topları iyi kullanarak tehlikeli pozisyonlar yaratıyorlar, nitekim golü de buluyorlar.

Ancak bir yan topta Ankaragücü’lü Hanousek öyle bir aptalca penaltı yapıyor ki olacak şey değil. İki eliyle rakibini itiyor, halbuki vücudunla rakibin ezmeye kalksa hakem hiçbir şey veremez. Net penaltı… Bu sefer Valencia çok ciddi geliyor ve golü yapıyor.

Yalnız Jesus bu maçta, Arda’yı sonradan oyuna almanın hata olduğunu gördü. Bu oyuncuyu önce başlatacaksın, yorulunca oyundan alacaksın. Arda oynarken Fenerbahçe farklı bir takım, olmadığı zaman ise farklı bir takım oluyor.

Hep şunu söylerim; İstanbul’da üç büyüklerden puan alacak en az 2 gol atacaksın, bir gol yetmez. Hele bazı oyuncuların varsa alakasız bir pozisyonda penaltı yapan… O zaman başarılı olma şansın sıfır. İki bardaktan biri kırılacaktı, Ankaragücü kırıldı. Ama sakın hakeme kabahat bulmasınlar, öyle bir penaltı yaparsan yenilgi kaçınılmaz olur.

Jesus bu sefer değişikliklerle işi kurtardı. Ama onun herhalde manevi bir oğlu var Pedro diye… Adam geldiğinden ne beri yok ama ısrarla oynatıyor. Bence bir de nüfusuna alsa iyi olur. Fenerbahçe ilk yarıda Arda ile beraber bayağı iyi işler yaptı, iki topları da direkten döndü. Diğer maçlara göre daha hırslı oynadılar. Ama şampiyonluk için 90 dakika iyi futbol oynamak lazım. Ve defansta bu kadar ağır kalmamak lazım.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button